خبرخوان

نوشته های بلاگ  "2023"  از "بهمن"

نظریه پنجره شکسته چيست؟

ساختمان خالی از سکنه‌ای را در کنار یک خیابان پر رفت و آمد، در حالی که شیشه‌ یکی از پنجره‌هایش شکسته است تصور کنید. مشاهده‌های علمی نشان می‌دهد که اگر پنجره شکسته ظرف مدت کوتاهی، تعمیر نشود، عابران این پیام را از ساختمان می‌گیرند که کسی نگران ساختمان نیست و نظارتی وجود ندارد. 
پس شیطنت شروع می‌شود و پنجره‌های سالم ساختمان مورد هدف قرار می‌گیرند و ساختمان تغییر شکل می‌دهد و البته ادامه این روند می‌تواند منجر به ورود میهمانان ناخوانده به ساختمان بی‌صاحب شود و آثارش از سطح به عمق نفوذ کند. اتفاقی که در اشکال مختلف شاهد آن بوده‌ایم.
توصیف فوق، خلاصه‌ای است از یک نظریه جرم شناسی به نام «پنجره شکسته». 
نظریه‌ای که در دهه هشتاد و نود میلادی به کمک شهردار نیویورک آمد تا جرم‌خیزترین مترو جهان را که شهر زیرزمینی خلافکاران و اشرار به حساب می‌آمد سر و سامان بدهد. 
شهرداری نیویورک، در اولین اقدام خود به بازسازی واگن‌های مترو پرداخت و دستور داد تا واگن‌هایی که طی روز با اسپری رنگ، نوشتن یادگاری و... آسیب می‌بینند، شبانه از خط خارج شوند و تاصبح روز بعد رنگ‌آمیزی و تعمیر‌شده
به خط برگردند.
در واقع همه اینکارها یک پیغام داشت:
حواسمان به همه چیز هست و هیچ خلافی رو تحمل نمیکنیم واین چنین شد مترو ناامن نیویورک تبدیل به یکی از امن ترین متروهای جهان شد .
اکنون استفاده از تئوری پنجره شکسته در زندگی شخصی، تربیت کودک و تجارت و کسب و کار،کارایی دارد.

مفاهیم مهم برنامه نویسی

♨️ مفاهیم مهم برنامه نویسی !!!

1⃣ سطح بالا : 

🌀 در این سطح زبان های برنامه نویسی شباهت زیادی به زبان انسان دارند و به راحتی توسط انسان قابل درک هستند مثل پایتون

2⃣ سطح پایین : 

🌀 این زبان ها درک نسبتا سخت تری برای انسان داره و به زبان ماشین ها شباهت بیشتری داره ؛ ولی فهم آن برای کامپیوتر راحت تره مثل زبان اسمبلی


3⃣ سطح میانی : 

🌀 این نوع زبان هم برای انسان هم برای کامپیوتر قابل فهمه که بیشتر برای نوشتن زبان های سیستمی از جمله رباتیک استفاده میشه مثل سی پلاس پلاس

4⃣ فرانت‌اند : 

🌀 به بخش ظاهری و قابل مشاهده یه سایت گفته میشه که توسط طراحان وب و برنامه نویسان نوشته میشه 
مثل طراحی دکمه ها ، منو و بخش های مختلف
 
5⃣ بک‌اند : 

🌀 به قسمتی گفته میشه که توسط کاربر قابل مشاهده نیست و برنامه نویسی در سمت سرور انجام میشه و فعالیت اصلی روی داده ها و دیتابیس است!