۱۰ نشانه برای اینکه وقت تعویض باتری دستگاه شما رسیده است

اگر باتری دستگاه شما این ۱۰ نشانه را داشته باشد، زمان تعویض آن فرا رسیده است. در غیر این صورت باید منتظر مشکلات بدتری باشید!

گاهی اوقات دستگاه‌های الکتریکی ما با مشکلات سخت‌افزاری مواجه می‌شوند که باید فوراً برطرف شوند. پیدا کردن علت و برطرف کردن آن مهم است، زیرا پشت گوش انداختن می‌تواند باعث بروز آسیب‌های جدی‌تری به دستگاه شما شده و طول عمر آن را بکاهد.

یکی از رایج‌ترین مشکلات سخت افزارها که به تعمیر احتیاج پیدا می‌کند، مربوط به باتری است. بی‌توجهی کردن در نگهداری از باتری نه تنها باعث عملکرد ضعیف سیستم می‌شود، بلکه می‌تواند به سخت‌افزارهای مجاور خودش هم آسیب وارد کند. به‌طور مثال حرارتی که از یک باتری معیوب تولید می‌شود می‌تواند باعث سوختن یا وارد شدن آسیب‌هایی جدی به دیگر قطعات الکترونیکی مجاور آن شود.

چه زمانی باید باتری یک دستگاه الکتریکی تعویض شود؟

بنابراین مهم است که شما پیش از هرگونه اتفاق بدتری، برای تعویض باتری دستگاه الکتریکی خود اقدام کنید. به‌همین بهانه در ادامه به بررسی نشانه‌ها و علائمی می‌پردازیم که می‌توانند نشان دهند باتری دیوایس شما دیگر هیچ کارایی نداشته و وقت عوض کردن آن با یک باتری جدید رسیده است.

۱. باتری هنگام شارژ و استفاده بیش از حد داغ می‌شود

اگر باتری دیوایس الکترونیکی شما هنگام شارژ شدن یا استفاده عادی بیش از حد داغ می‌شود، این می‌تواند نشانه‌ای برای پایان عمر آن باشد. داغی بیش از حد می‌تواند باعث تخلیه زودتر باتری شود و اگر ادامه پیدا کند، می‌تواند عمر آن را هم به‌شدت بکاهد. یک باتری داغ می‌تواند باعث خاموش شدن وسیله شما یا ریستارت شدن‌های ناگهانی نیز شود.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود یک باتری داغ شود، شوک داخلی است که هنگام زمین خوردن دستگاه اتفاق می‌افتد. این باعث بروز یک اتصال کوتاه داخلی شده که در نتیجه جریان تخلیه بالایی را به‌وجود آورده و باعث داغ شدن بیش از حد باتری می‌شود.

۲. ظرفیت باتری و شارژدهی آن کاهش پیدا کرده است

اگر متوجه زودتر خالی شدن شارژ دستگاه خود بعد از هر بار شارژ کردن کامل آن شدید، به‌نظر می‌رسد زمان آن رسیده که باتری دستگاه الکتریکی خودتان را تعویض کنید. نشانه‌های واضحی برای این اتفاق وجود دارد. به‌طور مثال اگر بلافاصله بعد از کشیدن دستگاه از آداپتور، شارژ از ۱۰۰ به ۹۰ درصد کاهش پیدا کرد، می‌تواند یک نشانه بزرگ برای این اتفاق باشد. این بدان خاطر است که ظرفیت کنونی باتری کاهش پیدا کرده و ولتاژ باتری زودتر تخلیه می‌شود.

۳. باتری متورم شده یا آسیب فیزیکی دیده است

اگر متوجه ترک خوردگی، تورم یا هر چیز غیرعادی دیگری روی دستگاه الکترونیکی خود شدید، احتمالاً باتری آن در حال نابودی است. یکی از دلایل تغییر ظاهری باتری شما می‌تواند آسیب فیزیکی مثل افتادن یا ضربه خوردن باشد که باعث اتصال کوتاه شده و در نهایت باعث تولید جریان اضافی، گرما و گاز در داخل باتری خواهد شد. بنابراین اگر باتری دستگاه شما متورم شده یا باد کرده، فوراً باید آن را تعویض کنید.

۴. گرانش اسیدی آن کاهش یافته است (برای باتری‌های سربی-اسیدی)

گرانش باتری یکی از پارامترهای مهمی است که متخصصان برای طراحی و نگهداری باتری‌ها از آن استفاده می‌کنند. پارامتری که اغلب توسط کاربران نادیده گرفته می‌شود و فقط برخی از افراد از آن اطلاع دارند. شما می‌توانید از آن برای سنجش وضعیت شارژ باتری استفاده کنید.

وقتی باتری فول شارژ می‌شود، اسید (در باتری‌های سربی-اسیدی) داخل باتری باید وزن بیشتری نسبت به حالت شارژ شده بگیرد.

یک هیدرومتر می‌تواند گرانش یک باتری را بسنجد. برای یک باتری ۱۲ ولت در حالت فول شارژ، ظرفیت اسید آن باید چیزی در حدود ۱.۲۶ باشد و وقتی باتری شارژ نداشته باشد، این گرانش روی عددی در حدود ۱.۱۲ می‌ایستد.

این احتمال وجود دارد که یک باتری معیوب هم بعد از شارژ شدن (با استفاده از یک مولتی متر) ولتاژی بین ۱۲.۷ تا ۱۳ ولت را به‌نمایش بگذارد؛ اما فراموش نکنید که این ولتاژ از پشتیبانی کافی برخوردار نمی‌شود. علاوه بر این اگر وزن اسید باتری را بررسی کنی، متوجه کمتر بودن آن نسبت به زمانی که باتری شارژ کامل شده، خواهید بود. این نشان می‌دهد که در یک سلول یا کل باتری مشکلی وجود دارد.

۵. دستگاه شارژ نمی‌شود

دیوایس شما موقع شارژ شدن، نشان می‌دهد که به یک شارژر متصل است؛ اما ممکن است بعد از چند دقیقه متوجه شوید که هیچ تغییری در مقدار شارژ باتری دیوایس شما به‌وجود نیامده است. این نشان می‌دهد که باتری معیوب بوده و نمی‌تواند هیچ شارژی نگه دارد. در نتیجه باید هر چه سریع‌تر باتری عوض شود.

۶. دستگاه خاموش می‌شود

اگر دستگاه شما خاموش شده و روشن نمی‌شود، این می‌تواند بر اثر یک مشکل سخت افزاری و یا یک باگ نرم افزار رخ داده باشد. یکی از عمده‌ترین دلایل خاموشی دستگاه‌ها می‌توانید خرابی باتری آن باشد.

۷. ولتاژ باتری کم شده است

اگر باتری دیوایس شما با مشکلاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم مواجه شده، یکی از مواردی که حتماً باید بررسی کنید، ولتاژ باتری است. اگر می‌توانید باتری را با احتیاط از بدنه جدا کنید، می‌توانید این تست را انجام دهید.

شما می‌توانید با استفاده از یک مالتی متر دیجیتالی و تنظیم گزینه‌های اندازه‌گیری ولتاژ، این مقدار را بسنجید. اگر ولتاژ باتری خیلی پایین یا در آستانه کم شدن بود، چگالی شیمیایی درن باتری کاهش پیدا کرده و احتمالاً دیگر باید به‌فکر خرید یک باتری جدید برای وسیله خود بگردید.

۸. مقاومت داخلی باتری افزایش پیدا کرده است

به مخالفت با جریان درون باتری، مقاومت داخلی گفته می‌شود. باتری‌های جدیدتر معمولاً مقاومت داخلی پایین‌تری نسبت به یک باتری معیوب دارند. زمانی که مقاومت داخلی باتری بالاتر می‌رود، توانایی آن برای انتقال جریان نامی نیز کمتر می‌شود.

شما می‌توانید با استفاده از یک مالتی متر دیجیتالی، ولتاژ باتری را آزمایش کنید. ابتدا باتری را از دستگاه جدا کنید و ولتاژ مدار باز آن را بررسی کنید. مقدار استاندارد آن برای هر دستگاهی، در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. حالا باتری را به دستگاه متصل کرده و دستگاه را راه بیاندازید. با استفاده از ترمینال‌ها به‌دقت ولتاژ باتری را زیر نظر بگیرید. اگر متوجه کاهش بیش از حد و ناگهانی آن شدید، این یعنی موقع عوض کردن باتری قدیمی دستگاه شما با یک باتری جدیدتر فرا رسیده است.

۹. سولفاته شدن باتری

سولفاته شدن، یکی دیگر از مشکلاتی است که در باتری‌های اسیدی سربی دیده می‌شود. از این باتری‌ها معمولاً روی اتومبیل‌ها، برخی فناوری‌های خانگی و منبع تغذیه‌ها استفاده می‌شود.

وقتی چنین باتری وقتی بیش از حد شارژ شود، برای مدت طولانی بدون شارژ کامل سر کند یا اگر در محیطی با دمای بالا استفاده شود، ممکن است صفحات الکترود باعث ایجاد لایه‌ای از کریستال سولفات سرب شوند.

گرچه سولفاته کردن فرآیند طبیعی برای باتری‌ها محسوب می‌شود، اما وقتی این اتفاق بیش از حد تکرار شود، اصلاً نشانه خوبی نیست. زیرا این کار نشان می‌دهد که باتری قادر به تبدیل مواد شیمیایی به الکتریکی نیست. شما می‌توانید با شارژ کردن از روش‌های مرسوم، آن را احیا کنید.

سولفاته شدن دائمی (ایجاد لایه‌ای ضخیم از کریستال سولفات سرب روی الکترودها) باتری می‌تواند عملکرد آن را مختل کند. در نتیجه شارژ باتری زمان بیشتری طول خواهد کشید، قدرت میل‌لنگ کمتر می‌شود، باتری برای مدت کوتاه‌تری انرژی نگه می‌دارد و در نتیجه عمر مفید کمتری خواهد داشت.

۱۰. دستگاه فقط داخل شارژ کار می‌کند

وقتی کار به جایی می‌رسد که گوشی یا لپ تاپ شما برای کار کردن باید دائماً به شارژ باشد، این یعنی باتری آن به‌طور کامل مرده است و دیگر نمی‌تواند هیچ شارژی را ارائه کند. در این صورت دستگاه شما می‌تواند داغ‌تر از زمان عادی شود. در این صورت شما باید خیلی سریع برای تعویض باتری دستگاه الکتریکی خود اقدام کنید.

انصراف از نظر
*